Havuz Suyu Bulanıklığı ve Çözümleri Nelerdir? gorkem 15 Şubat 2023

Havuz Suyu Bulanıklığı ve Çözümleri Nelerdir?

Havuzu olan herkes havuz suyunun temiz ve güzel bir görünümü olmasını istese de zaman zaman bazı olumsuz durumlarla karşılaşılabilir. Mat bir havuz görüntüsüne sahip olmak havuz sahipleri için son derece sinir edici ve istenmedik bir durumdur. Mat havuz suyu görüntüsünün ve havuzunuzun suyunun bulanıklaşmasının birçok farklı nedeni bulunur. Bu sinir bozucu sorunun çözülmeden önce dikkat etmeniz gereken nokta havuz suyunun neden bulanıklaştığını bulmak olacaktır. Havuz suyunun mat bir görünüme sahip olmasının nedenini bulmak çözümü için yapılabilecek tek yoldur.

Havuz Suyunun Mat Görünmesinin Sebepleri ve Çözümleri Nelerdir?

Aşağıda ele alacağımız problemlerden biri ya da birden fazlası genellikle havuz suyunun mat görünümlü olmasına yol açan nedenlerdir.

Düşük Klor Seviyeleri Sebebi ile Havuz Mat Görünür

Öncelikle; havuzunun suyunu bir test kiti ile test etmeniz gerekir. Eğer havuz suyundaki klor seviyeleri gerekenden düşük miktardaysa; böyle durumda mikroorganizma varlıkları suda görülebilir. Mikroorganizma popülasyonuyla da havuz suyu hem mat görünüm elde eder hem de tehlikeli bir hale gelir. Klor seviyelerini istenilen düzeyde artırmak için üretici tarafından belirlendiği şekilde klor eklemeniz gerekir. Ayrıca önerebileceğimiz diğer tavsiye havuz klor şoklamasıdır. Havuz klor şoklama işlemiyle kullanılmayan klorun yarısı serbest bırakılabilir. Bunun ile birlikte; organik maddelerden bazıları klorla bağlanabilir ve suyun arınmasını önleyebilir.

PH Seviyesi İle İlgili Sorunlar Varsa Havuz Suyu Mat Görünür

Havuz sularının büyük bir kısmı, suya yapışan ve karışan küçük şekilde katılar içerir. Ayrıca havuz suyunun ph seviyesi çok miktarda artarsa, su içerisindeki katılar çözeltiden çökelme durumuna geçecektir. Bu sorun da havuz içerisindeki katıların suda birikim göstermesine neden olacaktır. Bu durumu düzeltmeniz için en iyi fırsat ise; havuzunun ph seviyesini azaltmak için toz ph düşürücü eklemeniz olacaktır. Bu işlem uygun olan filtrasyon aracılığıyla sorunu neredeyse azaltmaktadır. Yüzme havuzunun ph değerini 7.2 – 7.8 civarında dengelemeyi deneyin ve en güvenilir test sonuçları için test çubukları, hap ve sıvı solüsyon gibi test kitlerini reaktiflerinizi rutin bir şekilde değiştirin.

Su Filtrasyon Hızının Kötü Olması

Yüzme havuzunu olumsuz yönde etkileyen, havuza dökülen maddeler bulunabilir. Bunlardan bazıları da yağmur, rüzgâr gibi hava olaylarıdır. Ayrıca yüzücüler ve ağaç gibi maddeler de yüzme havuzuna döküntüler ekleyenler arasında bulunur. Bu durumda havuz filtresi bu maddelerin birçoğunu ayıklamaya uğraşır fakat filtrasyon sisteminin bir yerindeki problemler bu işlemin doğru bir şekilde çalışmasını önleyebilir. Tüm bunların neticesinde de havuz suyu bulanık şekilde, bulutlu ve mat bir görünümle karşınıza çıkar ve döküntülerle dolu bir su ile karşılaşırsınız. Bu gibi sorunlarla karşılaşınca problemi kendi başınıza ortadan kaldırmanın tek yolu; kartuşu havuz sistemine uygun bir şekilde değiştirmek ya da filtreyi ters şekilde yıkama yapmak olacaktır. Bazı durumlarda da kötü filtrasyon ne yazık ki kronik bir sorun haline gelebilir. Böyle bir sorunda yapmanız gereken tek bir seçenek vardır. O da filtrasyon sistemini yükseltmek ya da sistemi değiştirmektir. 

Havuz Suyu İçerisinde Ultra İnce Parçacıklar Bulunması

Havuzunuzun filtresi yüksek kalitede olan bir filtreyse, su içerisindeki minik parçacıklardan birçoğunu kendiliğinden toplayacak ayrıca temizleyecektir. Ancak bu parçacıklardan bazıları oldukça ultra küçük yapıda bulunmakta ve bu yüzden filtre ortamı aracılığıyla ne yazık ki yakalanamaz. Yakalanamayan parçacıklar da havuz içerisinde dolaşmaya devam edecektir. Eğer bu küçük parçalar fazlaca olur ve yoğun oranda bulunursa, yüzme havuzunuzun suyunu mat bir şekle ve bulanık bir görünüme getirebilir. Böyle bir sorunu çözmenin yollarından en iyisi ise; havuz suyu topaklayıcısı ve parlatıcısı kullanmak olacaktır. Havuz suyu topaklayıcısının nasıl bir fayda gösterdiğini inceleyecek olursanız; bu maddenin havuz suyu içerisindeki ultra küçük parçacıklara yapışması ve nihayetinde büyümelerine yol açması sağlanır. Bu şekilde büyüyen parçacıklar da neticede filtrede hapsolacaktır. Diğer bir işlem olan ters yıkama neticesinde de bu parçacıklar filtreden tamamen uzaklaştırılmış olacaktır. Bir diğer uygulama ise havuz suyu çöktürücüdür. Havuz suyu çöktürücü de tıpkı havuz suyu topaklayıcısı uygulamasında olduğu gibi kirleticiler, küçük parçacıklar üzerine yapışır. Yapışan çöktürücüler filtreye gitmek yerine havuz flokunu kirleten parçalara bağlanarak havuzun tabanına çökmesini sağlar. Son aşamada ise; bu çöktürülen kirli maddeleri ve parçacıkları çıkarmak için temizleme işlemi yapmanız gerekir. Temizlik için havuz süpürgesi uygulamasını gerçekleştirmeniz mümkündür.

Havuz Pompalarının Sağlıklı Çalışmaması

Havuz filtreniz görünürde çok iyi çalışıyormuş gibi durabilir ancak havuz pompaları yardımıyla uygun olan bir hava dolaşımı olmadan havuz suyunun temiz kalması mümkün olmayacaktır. Bu dolaşım, tüm pislikleri sudan ayıklamak amacıyla filtreye taşımaya yardımcı olan bir sistemdir. Havuzunuzu kirlerden arındırmak, havuz suyunun kirlenmesini önlemek ve havuz kimyasının aynı şekilde kalmasını sağlamak amacıyla en doğru sirkülasyonu uygulamanız gerekecektir. Havuz su sirkülasyon sisteminin bütün parçalarının kontrolünü sağlayarak havuzunuza yeterli oranda su hareketi sağlamanız mümkün olacaktır. Bunun ile birlikte havuz pompa filtresinin de kontrolünü yapıp bunun temiz olduğundan emin olmanız gerekir. Ayrıca havuz giriş ve çıkışlarının vanalarını kontrol ederek kapalı olup olmadığından aynı şekilde emin olmanız gerekir. Sonrasında ise; havuz basma jetleri olan nozulların ve girişlerin dairesel bir döngüde su deseni oluşturarak ilerlediğinden haberdar olun. Son olarak; havuzunuzun bütün derinliklerinin ve yüzeylerinin dolaşımının yapıldığına emin olmanız gerekir.

Havuz Kum Filtresi İçerisinde Bulunan Media Seviyesi

Dezenfeksiyon/ arındırma işlemleri sıralamasına baktığınızda ilk üçe girecek kadar önem arz eden ekipmanlardan birisi de kum filtreleri olmaktadır. Kum filtrelerine dışarıdan bakıldığında bu ekipmanın görünüşü fazlasıyla sağlam gibi durabilir. Ancak dikkat etmeniz gereken çok önemli bir husus var ki; bu da kum filtrelerinin içinde yer alan ve arındırmada büyük bir rol üstlenen mediadır. Medianın yani cam kumu, zeolit taşları ve kuvars kum gibi maddelerin bulunması gerekli olan düzeye kadar dolu olması lazımdır. Bu seviyenin eksikliği söz konusuysa; alabileceği kapasiteden daha az oranda atık ve tortu yakalayacaktır. Bu durum da dezenfeksiyon işlemi sürecini ne yazık ki uzatacaktır. Uzayan dezenfeksiyon süreciyle birlikte; çok daha fazla su kaybedilecek ve daha fazla kimyasal kullanılacaktır. Ayrıca en önemli şey olan değerli vaktiniz kaybolacak ve doğrudan olmasa da bütçenize de dolaylı yönden ek masraf şeklinde yansıyacaktır.

Havuz Tabanında Aşırı Tortu

Filtrasyon sistemi güçlü bir sistem olmasına karşın havuz suyu içerisine düşen kalıntıların hepsini kaldırmada yetersizdir. Çünkü kalıntılardan bazıları havuz tabanına düşer ve burada tortulaşmaya başlar. Bu tortulaşan yapıyı havuz temizleme işlemiyle yok edemezseniz havuzunuzun dibine yerleşecek ve sonsuza kadar orada birikecektir. Tortu birikimini yok etmenin tek yolu kapsamlı ve titiz bir şekilde yapılacak olan temizliktir. Tortu kütlesini ortadan kaldırmak için otomatik havuz robotlarını kullanımınıza öneriyoruz. Havuz robotları tortuları bütünüyle yok edebilir. Bunun ile birlikte problemi tamamıyla önleyebilmek için havuzunuzun haftada bir kez olmak kaydıyla süpürülmesi gerekir.

Havuz Şoklama Sonrası Bulanıklık

Havuz bakımının en önemli aşamalarından birisi de haftalık şekilde havuz suyunu şoklama uygulamasıdır. Bu uygulama akabinde suyun bulanıklaşması söz konusu olabilir. Bu durumun nedeni ise şok ürünlerinin düşük fiyatlı olmasından kaynaklanır. Ancak bazı durumlarda Premium ürünler de buna sebep olabilir. Şoktan kaynaklanan su matlaşmasında endişelenmenize gerek yoktur. Çünkü bazı zamanlar havuz suyu birkaç saat için yenilenecek, temizlenecektir. Bu durumda filtrasyon uygulamasını kesinlikle durdurmamanız ve havuz suyu net bir görünüm elde edene kadar insanları havuzdan uzak tutmanız dikkat etmeniz gereken en önemli husustur.

Yosun Oluşmuş Havuz Suyunda Şoklama Sonrası Bulanıklık

Havuz suyunu şoklama sonrasında suyun mat görünümü yaklaşık olarak yosunların ölümüne değin devam etmektedir. Bu sorunu çözebilmek için havuz filtresi çalışır durumda tutulmaya devam edilmeli ve şoklama işlemi akabinde bulanıklık gerekçelerinde yer alan benzer adımları takip edebilirsiniz.

Güvenlik Konuları

Havuz suyunun bulanık olması birçok kişi tarafından sanılanın aksine sadece estetik bir problem değildir. Havuz suyu bulanıklığının nedeni bakım düzeninin en az bir kısmının sorunlu olduğunun bir göstergesidir. Bunun için suyun neden bulutlandığını netleştirmeli ve sorunu çözebilmek için uygun aşamaları takip etmelisiniz.

Aklınızdan çıkarmamanız gerek önemli bir nokta ise; bulutlu suda yüzenlerin farklı patojenlere maruz kalacağıdır. Buna sebebiyet vermemek için sorun çözülene kadar havuzda yüzmeyi kesinlikle yasaklamanız gerekir.

Havuz Bakımı Uzman Kişiler Tarafından Yapılmalıdır.

Havuz bakımı çok önemli bir çalışmadır ve mutlaka düzenli bir şekilde yapılması gerekir. Pekcan.com.tr’de havuz bakımına dair aklınıza takılan tüm soruların cevabını almak ve havuzunuzu maksimum düzeyde ve eğlenceye hazır bir hale getirmek ve tavsiye vermek için profesyonel olarak eğitim almış tecrübeli ekip arkadaşlarımız bulunmaktadır. Bunun yanında havuzunuzun tüm bakım ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik olan çeşitli sayıda havuz aksesuarlarının ve ürünlerinin tedarikçisiyiz. Güneşin bir hayli bunalttığı yaz aylarında sizlerin ve sevdiklerinizin keyifli bir şekilde vakit geçireceği, güvenli ve tertemiz bir havuza sahip olmanız yegâne amacımızdır.