Kum Havuz Filtresi ile Kartuş Havuz Filtreleri Hakkında Merak Edilen Sorular gorkem 15 Şubat 2023

Kum Havuz Filtresi ile Kartuş Havuz Filtreleri Hakkında Merak Edilen Sorular

En çok kullanılan iki tip havuz filtresi olan kum havuz filtreleri ve kartuş havuz filtreleri hakkında merak ettiğiniz soruları cevaplamaya çalıştık.

Yüzme havuzunuzu berrak ve her an yüzücülerin kullanımına hazır tutmanın garantisi havuz filtreleridir. Havuz filtreleri doğru çalışmaz ise kullanacağınız kilolarca havuz kimyasalı boşa maliyet olacaktır. Üstelik kötü çalışan havuz filtreleri sadece küçük partikülleri değil büyük kir ve parçaları da havuzunuzdan uzak tutan ilk savunma hattıdır. Bu sebeple yüzme havuzu sahipleri havuz filtreleri hakkında birçok soru sorarlar. En çok kullanılan iki tip havuz filtresi olan kum havuz filtreleri ve kartuş havuz filtreleri hakkında merak ettiğiniz soruları cevaplamaya çalıştık. İşte başlıca sorular ve cevapları;

Kum Havuz Filtesi İle Kartuş Tip Havuz Filtreleri Arasındaki Fark Nedir?

Kum Havuz Filtreleri;  Filtre Aralığı 20 ila 40 mikrondur. En eski ve en popüler filtrasyon yöntemi kum havuz filtreleridir. Kum filtreleri, normalde 0,45 ila 0,55 mm (havuz dereceli #20 silika kumu olarak da bilinir) olan özel bir filtre kumu kullanır. Çünkü bu, partikülleri ayırmaya yarayan ve filtrasyonun gerçekleşmesine izin veren keskin kenarlara sahiptir. Kum filtreleri, üç filtre türü arasında en ucuz olanıdır. Ancak yalnızca boyutu 20 ila 40 mikrona kadar olan partikülleri filtreler.

Kartuş Tip Havuz Filtreleri: Filtre Aralığı 10 ila 20 mikrondur. Kartuş filtrasyonu nispeten uzun bir süredir. Kartuş tipi havuz filtreleri son zamanlarda hızlı büyüme ve kabul görmeye başlamıştır. Su bir kartuş filtreden geçtiğinde, kartuş elemanının yüzeyindeki kir filtrelenir. Temiz olduğunda, filtre elemanı daha büyük parçacıkları yakalayacak ve elemanın gözenekleri daha büyük artıklar tarafından tıkandıkça daha ince parçacıklar filtrelenecektir. Kartuş elemanı, bahçe hortumu ile içten ve dıştan basınçlı yıkama yapılarak çıkarılabilir ve temizlenebilir.

Daha Büyük Bir Havuz Filtresi Daha Temiz Bir Havuz mu Demek?

Havuz suyu filtreleme, su bakım sisteminizin kalbidir. Seçilen filtrenin boyutuna ve stiline bağlı olarak, pompanızın 12 saatlik bir süre boyunca havuzunuzdaki tüm su kütlesini döndürmek için harcaması gereken süreyi ve enerjiyi azaltarak enerji tasarrufu ve iyileştirilmiş su berraklığı elde edebilirsiniz. Standart bir filtre boyutuna karşı daha büyük bir filtre seçerek enerji ve zamandan tasarruf edebilirsiniz. Daha büyük bir filtre, daha fazla filtreleme alanı sağlar. Böylece zaman içinde oluşan karşı basınç ve pompanız üzerindeki baskıyı azaltır. Daha büyük bir filtre, periyodik bakım döngüsünü uzatabilir ve böylece ev sahibine değerli zaman kazandırabilir. Fakat daha büyük bir havuz filtresi daha fazla enerji tüketimi ve ekstra maliyettir. Bunun yanında gerekenden büyük havuz filtrelerisi kullanmak yüzme havuzunun dibinde kum görebilirsiniz. Havuz filtreleme hızınız ve maliyet arasında bir denge kurulmalıdır. Bu dengeyi en iyi olarak Pekcan Havuz teknik uzmanları gibi bilgi ve deneyime sahip uzmanlar söyleyebilir. Danışmanlık almaktan çekinmeyin.

Havuzumu Kış İçin Kapattığımda Filtreme Veya Ekipmanıma Herhangi Bir Şey Yapmalı Mıyım?

Havuzunuzu ve havuz filtrenizi sezon için kapattığınızda havuz filtreleri, bir sonraki yaz havuzunuzu açtığınızda harekete hazır olmalarını sağlamalısınız. Havuzunuzu sezon için kapatırken, kurumasını önlemek için erişilebilir tüm o-ringleri, kauçuk parçaları ve contaları silikon O-ring yağıyla kaplamak iyi bir fikirdir. Ayrıca filtreleme kumunu da temiz olarak yeni sezona hazır olarak bırakmalısınız.

Bir Filtre Tankındaki Sızıntı Varsa Bunu Kapatmanın Herhangi Bir Yolu Var Mı?

Ne yazık ki, bir filtre tankındaki sızıntıyı güvenli bir şekilde kapatmanın bir yolu yoktur. En iyi seçenek tankı değiştirmektir.

Havuz Kartuş Filtreniz Hakkında Merak Edilen Sorular

Kartuş Filtremi Nasıl Temizlerim?

Kartuş filtreleri temizlerken, 24 saat temizleme solüsyonunda bekletin, ardından tekrar takmadan önce hortumla çıkarın.

Kartuş Havuz Filtresi İle Havuz Kum Filtresiyle Karşılaştırılabilir Mi?

Bir kum filtresi yaklaşık 20-40 mikronda, kartuş filtreler ise yaklaşık 10-20 mikronda derecelendirilir.

Havuz Kum Filtresi Hakkında En Çok Sorulan Sorular

Havuz Kum Filtremden Neden Kir Geçiyor?

Soruna birkaç şey neden olabilir. Bu sorun, bir lateralin çatlamış veya kırılmış olduğu veya bir valfin bakıma ihtiyacı olabileceği anlamına gelebilir. Veya hava filtreden geçerek kirin filtreden geçmesine izin veren bir kanal etkisine neden olabilir. İkinci durumda, filtrede yanlış bir şey olmayabilir.

10 Yıllık Bir Kum Filtrem Var. Kumun Değiştirilmesi Gerekip Gerekmediğini Nasıl Belirleyebilirim?

Genel tavsiye, basınç ilk çalıştırma basıncının 10 psi’sine ulaştığında filtrenizi geri yıkamanızdır. Örneğin, başlangıç ​​basıncı 15 psi ise, basınç 25 psi’ye ulaştığında geri yıkamanız gerekir. Geri yıkamadan sonra basınç başlangıç ​​basıncına dönmüyorsa kum değiştirme zamanı gelmiştir.

Bir Kum Filtrem Var Ve Havuzumun Dibine Çok Fazla Kum Geliyor. Sizce Filtrenin İçinde Bir Kırık Mı Var Yoksa Başka Bir Sorunum Mu Var?

Havuza çok fazla kum geliyorsa filtrenin alt kısmında yanal kırık olabilir. Bu durumda, yanal(lar)ın değiştirilmesi gerekecektir.

Kum Filtreme Kaç Kg Kum Koymam Gerektiğini Nasıl Öğrenebilirim?

Havuz filtresi kullanım kılavuzunuz yardımcı olacaktır. Fakat konudan emin olamıyorsanız Pekcan Havuz teknik uzmanlarından yardım alabilirisiniz.

Üstten Monteli Kum Filtremdeki Kumu Nasıl Değiştiririm?

Filtrenizdeki kumu değiştirmek için önce filtrenin üstündeki vanaya giden boruları ayırmalısınız. Ardından, tüm valfi saat yönünün tersine çevirin. Valf çıkarıldıktan sonra kum yatağını görebileceksiniz. Kumu çıkarmanın en iyi yolu ya portatif bir elektrikli süpürge kullanmak ya da küçük bir teneke kutuya daldırmaktır. Eski kum temizlendikten sonra, tankı 2/3 oranında suyla doldurun ve sadece yeni kumu dökün. Filtre tankının altından çıkan dikey boruya kum koymayın.

Kum Filtremi Nasıl Ters Yıkarım?

 • Yüzme havuzu pompanızı kapatın.
 • Yüzme havuzu filtresi çok yollu valfinizi geri yıkama konumuna çevirin.
 • Geri yıkama sürgülü vananızı açın.
 • Yüzme havuzu pompanızı açın ve havuz pompasını 2 dakika çalıştırın.
 • Yüzme havuzu pompasını kapatın.
 • Yüzme havuzu filtresi çoklu portunu durulama konumuna çevirin.
 • Yüzme havuzu pompasını açın ve 1 dakika çalıştırın.
 • Yüzme havuzu pompasını kapatın.
 • Havuz filtresi çok yollu valfini geri yıkama konumuna çevirin.
 • Yüzme havuzu pompasını açın ve 2 dakika çalıştırın.
 • Havuz pompasını kapatın.
 • Durulama konumuna filtre çoklu valfini çevirin.
 • Havuz pompasını açın ve 1 dakika çalıştırın.
 • Yüzme havuzu pompasını kapatın.
 • Filtre çoklu valfini filtre konumuna çevirin.
 • Filtre geri yıkama sürgülü vanasını kapatın ve pompayı açın
 • Geri yıkamadan sonra yüzme havuzu su seviyesini kontrol edin. Gerekirse daha fazla su ekleyin.

Yüzme Havuzu Filtrenizde Sorun Giderme

Sorun: Kum Havuzu Filtrem Yüksek Basınçta Çalışıyor.

Kullanım Kılavuzunuzdaki geri yıkama talimatlarını izleyin. Kum yatağı, geri yıkanmayacak mineral birikintileri ile tıkanmış olabilir. Bazı kalsiyum bazlı klorlar ve diğer alternatif dezenfektanlar kum yatağınızda birikecek ve kumun daha sık geri yıkanmasını ve değiştirilmesini gerektirecektir. Havuz filtrenizdeki tüm kumu değiştirmeden önce, kumun yaklaşık 2-3 cm üst tabakasını kaldırmayı deneyin, tam olarak çıkardığınız kum miktarıyla değiştirin. Kumun normal ömrü yaklaşık 4 – 5 yıldır.

Yüzme havuzu filtre sisteminizi özel bir filtre temizleyici ile temizlemeniz gerekebilir, uygun prosedürler için Pekcan Havuz uzmanlarına danışın.

Dönüş boru hattınızda kapalı veya kısmen kapalı bir vana olup olmadığını kontrol edin, vanayı açın.

Yüzme havuzu pompanız, uygun geri yıkama için yeterli akışı sağlayamayacak kadar küçük olabilir. Filtreniz çalışacaktır, ancak daha düşük bir tasarım akış hızı, sisteminizin hatalı şekilde geri yıkamasına neden olacaktır. Filtrenizin tasarım akış hızına eşit olduğundan emin olmak için pompanın çıkışını kontrol edin. Pompa çok küçükse değiştirin.

Sorun: Havuz Kum Filtrem Çok Kısa Döngülerde Çalışıyor.

Yanlış geri yıkama bunun nedeni olabilir. Su vananın gözetleme camında temiz akana kadar, genellikle yaklaşık iki dakika daima geri yıkayın.

Havuz filtresinin tıkanmasına neden olan yosunlarınız olabilir. Yüzme havuzu su dengesini bir test kiti ve süper klorlama ile test ederek bu sorunu çözmelisiniz.

Not: Bazı test kitleri hatalı sonuçlar verebilir, değerlendirme için havuz bayinize su örneği almanızı öneririz. Havuza şok vermeden önce bir su örneği aldığınızdan emin olun.

Sorun: Yüzme Havuzunun Dibinde Kum Var.

Kullandığınız kum çok küçük olabilir, bu da filtre sisteminden geçerek havuza geri döner. Kumu çıkarın ve yerel havuz satıcınızda bulabileceğiniz #20 Silika veya 45-55 mm havuz kumu olan uygun sınıf kumla değiştirin.

Yüzme havuzu pompanız filtreniz için çok büyük olabilir. Geri yıkama sırasında basınç, kumun dikme borusuna taşacak kadar yükselmesine neden olarak kumun havuza geri akmasına izin verebilir. Filtreniz için doğru kum miktarı için Kullanıcı El Kitabınıza bakın veya Pekcan Havuz uzmanlarına danışın.

Filtrenizin alt kısmında gevşek bir yanal olabilir. Gevşek yan tarafları sıkın, kırılırsa değiştirin.

Çoğu kalsiyum bazlı klor, hem toz hem de tabletler, inert malzemeler olarak adlandırılanların %30 – 35’ini içerir. Bu, birçok havuz sahibinin kum sandığı kalsiyum kalıntısı veya tozudur. Bunu şu adımları izleyerek onaylayabilirsiniz: Süpürme sırasında bir el süpürgesi ve direk kullanın. Vakum başlığı yaklaştıkça kum altta kalacak ve kendisinin alınmasına izin verecektir. Çoğu kalsiyum kalıntısı, siz onu almaya çalışırken vakum başlığından uzağa saçılacaktır.

Bu sorunu yaşıyorsanız yüzme havuzunuza fazladan su koyup atık hattına vakumlamanızı öneririz. Filtreye süpürürseniz, bir kısmı kum yüzeyinde tutularak tozun havuzunuza geri girmesine izin verir.

Sorun: Yüzme Havuzu Filtrem Gürültülü Çalışıyor.

Büyük boyutlu bir havuz pompası, aşırı akış nedeniyle filtre valfinizde gürültüye neden olabilir. Test etmek için, havuz duvarındaki herhangi bir geri dönüşün önünde elinizi kısmen tutun. Gürültü azalırsa, bu sorunun aşırı akış olduğunu onaylayacaktır. Dönüş(ler)e daha küçük göz küresi rakorları takılarak, pompadaki pompa çarkı boyutu değiştirilerek veya 2 inçlik bir kontrol valfi ile değiştirilerek bu sorun giderilebilir.

Sorun: Valfim Sızdırıyor

Valf içindeki valf yuvası contası aşınmış veya gevşemiştir. Bunu kendiniz yapmayı seçebilir veya Pekcan Havuz servisi ile iletişime geçebilirsiniz.

Contayı nasıl değiştirirsiniz? Pekcan mağazalarından bulabileceğiniz yeni bir contayı değiştirmek için biraz yapıştırıcı ve düz uçlu bir tornavidaya ihtiyacınız olacak.

Not: Vananın üstünü ve altını bir işaretleme kalemi ile işaretleyin. Yeniden monte ederken kapağın yerini değiştirmemeniz çok önemlidir. Kapağı, genellikle altı vidayı çıkarın. Temiz, düz bir yüzeye geri dönmek için tornavidayı kullanarak contanın ve çimentonun her bir parçasını kazıyın. Contanın düz tarafına yeterli miktarda yapıştırıcı sürün. Contayı düz tarafı aşağı gelecek şekilde yerine yerleştirin – en az bir saat kurumaya bırakın.

Sorun: Filtre Basınç Nasıl Ölçerim Temiz Bir Filtre İçin Normalin Altına Mı Düştü?

Filtre basınç göstergeniz, basıncın temiz bir filtre için normal okumanın altına düştüğünü gösteriyorsa, tıkalı bir pompanız veya sıyırıcı sepetiniz olup olmadığını kontrol edin.